Úvod Ubytování Volný čas Naše obec Kontakt
   
   
Vinařská obec Dolní Bojanovice leží v úrodné krajině jižní Moravy ve vínorodém Dolnomoravském úvalu, asi 8 km jiho-západně od města Hodonína.

Dolní Bojanovice jsou proslulé vinařstvím, podlužáckými kroji a písněmi. Obec se může pochlubit bohatým duchovním a kulturním životem a velkou pozorností, kterou věnuje zachování místních tradic. Z místních akcí připomeňme březnový košt vín, srpnové zarážání hory a říjnové hody s vinobraním.

Obec je známá dobrým vínem, zdejší ryzlink se dodával až na vídeňský císařský dvůr. Z roku 1738 se dochovala listina zakazující padělání bojanovického ryzlinku. V roce 1905 v obci jako první v českých zemích založili vinařské družstvo Zádruha.

Takže sami vidíte, že se u nás točí vše kolem dobrého vínka, tož neváhajte a přijeďte okoštovat...

 

   

   
   
Na svátek sv. Václava 28.9 se v Dolních Bojanovicích slaví hody. V neděli se chasa zúčastní slavnostní hodové mše svaté a odpoledne se shromáždí společně s dalšími krojovanými u kostela, odkud vyjde průvodem pro stárky a pak se celý průvod přesune na taneční plac - "Pod zeleným", kde je připraven program a hodová zábava. Slavnost trvá tři dny.
   
   
   
Vinné sklepy - "Zarážání Hory" tento starý akt vina probíhá v druhé polovině měsíce srpna, kdy začíná dozrávat réva vinná. Za zpěvu známých písniček ze slovácka zarazí vinaři horu a všichni si vyslechnou horenské právo, kterým se zakazuje vstup do vinic až do doby vinobraní. Při dobrém vínu, burčáku a cimbálové muzice se pobaví každý návštěvník.
   
   
K dalším aktivitám naší obce můžeme připomenout Dožínkovou slavnost - událost, u které se děkuje za úrodu, Domácí zabijačku či hraní ochotnického divadla.